Arsenal Fc Gunners

21.09.2008.

Bolton 1 - 3 Arsenal (Chelsea 1 - 1 ManU)

Arsenal je na Ribok stadionu savladao ekipu Boltona rezultatom 3:1 i tako se popeo na prvo mesto na tabeli, bar do sutrašnjeg meča Čelsi - Mančester Junajted. Golove za Tobdžije postigli su Emanuel Ebue, Niklas Bendtner i Denilson, dok je jedini pogodak za domaći tim delo Kevina Dejvisa. Bolton je poveo u 14. minutu meča, kada je nakon kornera Dejvis bio najviši u skoku i savladao Manuela Almuniju. Izjednačenje je usledilo u 26. minutu - nakon kombinacije Seska Fabregasa i Niklasa Bendtnera lopta dolazi do Ebuea, koji je lako smešta iza leđa Jusija Jaskelainena. Video snimak pokazuje da je reprezentativac Obale Slonovače verovatno bio u ofsajd poziciji pre pogotka, ali sudije ovog meča nisu prekinule igru. Preokret za vođstvo Arsenala usledio je već minut kasnije. Nakon pasa Denilsona sa leve strane, Bendtner zakucava loptu u mrežu domaćih. Arsenal je tokom celog prvog poluvremena dominirao, stvorio mnogo šansi, ali se rezultat do kraja poluvremena nije menjao. Pred sam kraj prvog dela igre, Dejvis krvnički startuje na Gaela Klišija, za šta dobija samo žuti karton, a Francuz završava meč zbog povrede. Naknadnim snimkom u lokalnoj bolnici utvrđeno je da nije došlo do preloma, pa se povratak Klišija očekuje brzo. Arsenal je bio nadmoćnija ekipa i tokom drugog dela igre, ali je pogodak koji je osigurao pobedu Vengerovog tima usledio tek u 87. minutu. Nakon sjajnog prodora Tea Volkota, koji je u 73. minutu ušao u igru umesto Bendtnera, lopta dolazi do Adebajora na desnoj strani, koji je ošto po zemlji šalje u peterac Denilsonu, a mladi Brazilac lako postiže pogodak. Bolton: Jusi Jaskelainen, Gretar Stenson, Deni Šitu, Andrju O´Brajan, Lojd Semjuel, Ebi Smolarek (Mustafa Riga 56`), Fabris Muamba (Rikardo Vaz Te 82`), Kevin Nolan, Rikardo Gardner, Džoe O´Brajan (Gevin Meken 62`), Kevin Dejvis. Arsenal: Manuel Almunija, Bakari Sanja, Vilijam Galas, Kolo Ture, Gael Kliši (Johan Đuru 46`), Emanuel Ebue (Eron Remzi 85`), Sesk Fabregas, Aleks Song, Denilson, Niklas Bendtner (Teo Volkot 73`), Emanuel Adebajor.

Stadion - Ashburton Grove - Emirates Stadium, kapacitet 68250

Klikni ovdje za statisticke podatke kroz historiju - naj strijelac, najvise nastupa itd.

Evropski Fair Kup - osvajaci 1970
Kup Pobjednika Kupova - osvajaci 1994; finalisti 1980 i 1995.
Kup Uefa - finalist 2000.
Uefa Liga Sampiona/Kup Sampiona - finalisti 2006.

Kratka Historija

Arsenal FC je osnovan 1886 kada su radnici fabrike oruzane opreme Woolwich Arsenal (ime fabrike) odlucili osnovati fudbalski klub. Prvo ime kluba bilo je Dial Square. Prva utakmica je odigrana 11. decembra 1886 protiv Eastern Wanderers i zabiljezena je pobjeda 6-0. Nedugo nakon toga klub je promijenio ime Royal Arsenal (Kraljevski Arsenal) i igrao vecinom prijateljske utakmice protiv lokalnih klubova.
1891 klub mijenja ponovno ime u Woolwich Arsenal i prelazi u profesionalne vode. Dvije godine kasnije (1893) klub konacno dospijeva u Fudbalsku Ligu Velike Britanije. Na sadasnji stadion Highbury su reselili 1913. dok su bili u drugoj ligi, i tada je konacno usvojeno i ime koje znamo i danas - Arsenal FC. Nakon Prvog Svjetskog Rata, Klub je izabran u Prvu Englesku Diviziju i ostali su prvoligasi svo do danasnjeg dana sto je ujedno i rekord Engleske.
Prvi trofej

Prvi klupski trofej je osvojen 1930 godine kada su Topnici savladali Huddersfield Town u finalu FA Kupa. Vec u narednoj sezoni 1930/1931, Klub je osvojio svoju prvu titulu prvaka Engleske. Nakon pauze u slijedecoj sezoni slijedi 'het-trick" i osvajanje titule tri sezone zaredom - od 1933 do 1935. U periodu izmedju dva rata KLub je osvojio jos jednu titulu (1938) i jos jedan FA Kup(1936) sto je ukupno 5 titula i 2 kupa.
Poslijeratni period

Poslije Drugog Svjetskog Rata pa do 80tih godina vrijedno pomena je osvajanje Evropskog Fairs Kupa u sezoni 1969/1970 te prve dvostruke krune u sezoni 1970/1971.
Prvi Liga Kup (danasnji Carling Cup) je osvojen u sezoni 1986/87 a u sezoni 1992/1993 Arsenal je postao prvi klub u Engleskoj koji je osvojio oba Engleska Kupa u istoj Sezoni - FA Kup i Liga Kup.
U sezoni 1993/1994 Arsenal je osvojio Kup Pobjednika Kupova savladavsi Parmu rezultatom 1-0 u Kopenhagenu, Danska. I naredne sezone su igrali u finalu ali je Real Zaragosa bila bolja.
Novije doba

Dolazak tada nepoznatog Arsene Wengera kao menadjera na kormilo kluba 1996 je izazvalo dosta bure kod navijaca i prijatelja kluba. Malo ko je mogao predpostaviti da ce ovaj francuski strucnjak napraviti od Arsenala tim koji igra najljepsi fudbal u Engleskoj/svijetu, i tim koji ce uz Man United biti neprikosnoven u Engleskoj Premier Ligi u narednih 10 godina.

Wengerova prva sezona je bila uspijeh sama od sebe - po drugi put u klupskoj historiji osvojena je dupla kruna! Uspijesi su se redali i u narednim sezonama i dosadasnji bilans Arsene Wengera je 3 titule i 4 FA Kupa! Osim toga , Klub je za ovo vrijeme postavio nekoliko Engleskih rekorda - 49 utakmica bez poraza kroz dvije sezone (2003/2004 i 2004/2005) te naravno, nezaboravna sezona 2003/2004 koju je Arsenal kompletnu zavrsio bez poraza - jedini klub u historiji da to postigne!

Neki od igraca koji se prosli kroz klub su: Ian Wright, Tony Adams, Martin Keown, Nigel Winterburn, David Seaman, Charlie George, David O'Leary, Pat Jennings, David Platt, Rey Parlour, Liam Brady, Patrick Viera, Emanuel Petit, Marc Overmars, Nwanko Kanu, Thierry Henry...